Najnowsze wiadomości

8 grudnia 2023 7:38

Uszkodzenie płytki paznokcia: jak sobie z nim poradzić?



Uszkodzenie płytki paznokcia, poza nieestetycznym wyglądem, może być przyczyną wielu innych problemów, chociażby deformacji płytki, wydzielającej się ropy czy nawet dolegliwości bólowych. Konieczne jest zatem wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zmniejszy ryzyko niechcianych konsekwencji. Płytki paznokci każdego dnia narażone są na urazy i uszkodzenia, które – jeśli nieodpowiednio leczone (lub w ogóle nieleczone) – mogą skutkować deformacjami czy też zatrzymaniem ich wzrostu. Warto zatem wiedzieć, co zrobić w przypadku uszkodzenia macierzy paznokcia.

Uszkodzenie paznokcia – przyczyny i objawy

Uszkodzenie płytki paznokcia najczęściej jest efektem urazu mechanicznego, ale może powstać również na skutek źle wykonanego zabiegu kosmetycznego bądź stylizacji paznokci. Powszechną przyczyną jest nieumiejętne posługiwanie się frezarką, cążkami, pilnikami i innymi akcesoriami do stylizacji paznokci.

Najważniejszą częścią paznokcia jest macierz, która odpowiedzialna jest za wzrost płytki paznokcia. Do jej uszkodzenia może dojść na wiele sposobów: poprzez przytrzaśnięcie, uderzenie, ale i podczas stylizacji paznokci, np. w wyniku niewłaściwego wycinania skórek. Bardzo często przyczyną jest przepiłowanie płytki, które jest efektem nadmiernego usuwania górnej warstwy paznokcia albo też odklejenie bądź odwarstwienie się płytki od łożyska.

Po uszkodzeniu macierzy, oprócz dolegliwości bólowych, na płytce mogą rozwijać się deformacje lub pojawić się ropa. Bardzo częstym objawem uszkodzenia płytki paznokcia jest zahamowanie lub spowolnienie jego wzrostu.

Uszkodzenie macierzy może wywołać wiele poważnych i niechcianych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach, konieczna może okazać się interwencja lekarza-specjalisty. Uraz może być na tyle poważny, że paznokcieć będzie wymagał zabiegu rekonstrukcji.

Uszkodzenie płytki paznokcia: jak sobie z nim poradzić?

Uszkodzenie płytki paznokcia wymaga szybkiej reakcji, gdyż – co warto podkreślić – płytki paznokci nie mają zdolności samoregeneracji, co oznacza, że defekty i mankamenty pozostaną na nich do momentu, aż całkowicie nie odrosną.

Jeśli więc uszkodzenie wygląda poważnie, warto skonsultować się z dermatologiem (lub podologiem), który określi stopień uszkodzeniami i wdroży odpowiednie leczenie. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny mający zrekonstruować paznokieć, jednak pełna rekonstrukcja paznokcia trwa minimum kilka miesięcy.

Oczywiście, niezwykle ważny jest czas, gdyż zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli będziemy z nim zwlekać, a paznokieć ulegnie już deformacjom. Macierz jest miejscem, z którego wyrasta paznokieć, tak więc jego uszkodzenie może sprawić, że będzie wyrastał zdeformowany, a w niektórych przypadkach może w ogóle nie urosnąć.

Uszkodzenie płytki paznokcia zdarza się dość często – przede wszystkim za sprawą tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na samodzielną stylizację paznokci, niewłaściwie używając narzędzi i akcesoriów do manicure. Jeśli już dojdzie do uszkodzenia, pamiętajmy, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż paznokieć może wymagać specjalistycznego opatrunku lub rekonstrukcji.

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.